بهترین مکان ها برای مسافرت در نوروز
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
بهترین مکان ها برای مسافرت در نوروز
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی آیا می دانید...بهترین مکان ها برای مسافرت در نوروز

تعداد بازدید : 56
نویسنده پیام
amiralli96 آفلاین


ارسال‌ها : 191
عضويت : 26 /2 /1397
بهترین مکان ها برای مسافرت در نوروز
بهترین مکان ها برای مسافرت در نوروز
در اولِ محل ورود شرقی شهر تویسرکان دره زیبای گزندر سرابی قراردارد . این دره فی مابین دو شیب کلاه قاضی و شاه‌نشین در کوهستان‌های زاگرس واقع‌شده است و وسعت آن حدود 500 هکتار است . رود پرآبی در‌این دره خوشگل جاریست که ( رود سرابی ( اسم دارااست .
رود سرابی از کوه کلاه قاضی سرچشمه میگیرد و چهت نیل به دره گزندر سرابی از چند پیچ‌وخم عبور می نماید . به دلیل وجود آب‌وهوای مطلوب دو دامنه‌ی اطراف دره گزندر سرابی , پوشیده از باغ‌ها و مزارع کشاورزی است . در‌این باغ‌ها سیب , گیلاس , زردآلو , گردو و آلبالو کشت می گردد اما بیشترین جنس کشاورزی گزند دره گردوی دارای اسم و رسم تویسرکان است .
دره گزندر سرابی مناظر فراوان قشنگ و چشم‌نوازی داراست و به دلیل آب‌وهوای مطبوعی خویش از زمان‌های فراوان دیر باز محل تفریح و تفرج ایرانیان بوده است . در ارتفاعات بالایی دره ( طر نادری ( به معنای سنگر نادر قراردارد که درواقع سنگ‌چین‌هایی است که در حین نادرشاه محل سنگر تصاحب کردن پیاده‌نظام‌های سپاه نادری در نبرد با عثمانیان بوده است .
هرساله گردشگران بخش اعظمی برای پیک‌نیک به دره گزندر سرابی میروند و از صبح تا غروب در آنجا گردش میکنند در شرایطی که عشق مند به عکس دریافت کردن میباشید چشم‌اندازی زیبای رود و طبیعت سبز و کوه را در یک کادر فراهم عکاسی است .
استان مرکزی - شهر زیرزمینی ذلف آباد – فراهان
در سمت شمال شرق شهر فرمهین , در اطراف جاده فرمهین - تفرش شهری بی نقص و با تمام جزئیات مدفون‌شده است . از بدور که نگاه میکنیم برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌هایی از خاک نمایان است البته هریک از این برآمدگی‌های خاکی در پایین خویش خانه‌ها و دیوارها و راهروهای پیچ در پیچی نهفته کرده‌اند که وابسته به دوران پیشین است . ذلف آباد یک کدام از بزرگ‌ترین و آبادترین شهرهای زمان خویش بوده است و مردمان آن مضاعف بافرهنگ و صنعتگر بوده‌اند .

نام شهر ذلف آباد در کتاب‌های تاریخی مثل ناسخ التواریخ , نوحه الصفا و نزهت‌القلوب حمدالله مستوفی در قرن هشتم هجری قمری آمده است همینطور در بعضی از منابع عصر قاجاریه هم یک‌سری توشه اسم آن ذکرشده است . در صدر اسم این شهر دلف آباد بوده است و آن‌هم به دلیل اسم مؤسس و بانی آن‌که ابودلف عباسی بوده است .
از سال 1388 جستجوها درین ناحیه شروع‌شده و مانده بناهای مسکونی و همگانی کشف‌شده است . یکی این بناها حمامی است که جزئیات گوناگون آن نظیر گرمخانه , گرمابه , سربینه , حوضچه‌های شستشو , سیستم دفع فاضلاب و مخزن آب , کاملاً بیان کنده معماری ایلخانی و تیموری است . در جزو این شهر باشکوه می‌دانی بزرگ با وسعت 200 مترمربع کشف‌شده است که فرآورده آن از سنگ و ساروج است و ارتفاعی بیش تر از یک متر دارااست که در اواسط آن چاهی متصل به کانال‌های زیرزمینی قنات واقع‌شده است . در حفاری‌های انجام‌شده اشیای همچون سکه و ظروف سفالی وابسته به 800 سال پیشین پیداشده است . در‌این شهر بخش‌های متفاوتی وجود داشته است که طبقه‌بندی شغل ها را دربرگیرنده می‌شده است و برای معیشت طبقات اجتماعی وزندگی روزانه آنان هم بخش‌های متفاوتی وجود داشته است .
در مورد علت مدفون این شهر بعضا معتقدند که‌این شهر بعداز کودتا مردمان مقابل زمان قاجاریه تخریب‌شده است و بعضی گمان بر این دارا هستند که زلزله‌ای بزرگ باعث نهفته شدن آن در ذیل خروارها خاک شده‌است .
این محوطه بزرگ‌ترین محوطه تاریخی کشف‌شده در استان مرکزی است که در دوران ایلخانیان ساخته‌شد و در حین تیموریان و صفویان وسعت یافت . این شهر که مثال بی‌نظیر و بی نقص از یک میهن تاریخی با هزاران رمز پنهان از مورخ شهرستان فراهان است وسعتی 110 هکتار دارااست و در حفاری‌های انجام‌شده از آن اثراتی از زمان ایلخانی تا قاجاریه به‌دست‌آمده است .

سه شنبه 24 دی 1398 - 12:51
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ