اداب شیردهی
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
اداب شیردهی
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی حاملگی/ بارداری -260-اداب شیردهی

تعداد بازدید : 299
نویسنده پیام
tohidi آفلاین

مدیر انجمن

ارسال‌ها : 154
عضويت : 22 /12 /1393
تشکر ها: 2
تشکر شده : 21
اداب شیردهی
آداب شیر دهی و تربیت فرزند

1 - از امام صادق (عليه السلام ) نقل است كه فرمودند: ((مدت شيرخوارگى بيست و يك ماه است و كمتر از آن ستم بر كودك است ))
2 - اميرالمومنين (عليه السلام ) مى فرمايند: ((بنگريد چه كسى به كودكانتان شير مى دهد كه كودك با آثار روانى همان شير به جوانى مى رسد)).
3 - پيامبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) مى فرمايند: ((نگذاريد زن احمق يا زنى كه چشم او ضعيف است به فرزندانتان شير دهد كه شير اثر وضعى دارد))
4 - امام باقر (عليه السلام ) مى فرمايند: ((به كودكانتان از شير زن زيبا و خوشرو بخورانيد، نه شير زن زشت رو را كه شير، اثر وضعى دارد))
5 - براى شير دادن بچه بهتر از هر كس مادر اوست و سزاوار است كه مادر براى شير دادن از شوهر خود مزد نگيرد؛ خوب است كه شوهر مزد بده
6 - مستحب است دايه اى كه براى طفل مى گيرند، دوازده امامى ، داراى عقل و عفت و صورت نيكو باش
7 - مكروه است دايه اى بگيرند كه بچه اى كه دارد از زنا به دنيا آمده باشد
8 - مستحب است از زن ها جلوگيرى كنند تا هر بچه اى را شير ندهند. زيرا ممكن است فراموش شود كه به چه كسانى شير داده اند و بعدا دو نفر محرم با يكديگر ازدواج نمايند(80).
9 - مستحب است پدر و مادر درباره از شير گرفتن فرزند با يكديگر مشورت و رايزنى كنند
10 - اسلام به والدين توصيه مى كند كه گريه كودكانشان را تحمل كنند و آنها را از آن كه به خاطر گريه ، كودكان خود را بزنند، منع مى كند. پيامبر اسلام (صلى الله عليه و آله و سلم ) در روايتى فرمودند: ((به خاطر گريه ، كودكان خود را نزنيد. گريه آنها در طول چهار ماه ، شهادت به يگانگى اللّه است و در چهار ماه ديگر درود بر پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) و خاندان او و در چهار ماه بعد دعا براى پدر و مادرشان مى باشد))
11 - سنت پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) شير دادن به كودك را تشويق مى كند. پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) در حديث شريفى پيرامون اجر زن شيرده فرمودند: ((هر گاه زنى كودكى را شير دهد، هر مكيدن كودك برابر است با آزاد كردن فرزندى از فرزندان اسماعيل و هر گاه از شير دادن او فارغ شد، فرشته اى بزرگوار به پهلوى او مى زند و مى گويد: كار را از سر گير كه خداوند تو را بخشيده است ))
12 - امام صادق (عليه السلام ) به زن شيرده توصيه مى كنند كه از دو پستان به نوزاد شير دهد. چرا كه شير يكى از پستان ها به منزله خوراك (طعام ) و ديگرى به منزله آب براى كودك است
اسلام در مورد تربيت كودكان سفارشاتى دارد كه عبارتند از:
1 - اسلام ، خير خوبى را براى فرزندان توصيه مى كند و دستور مى دهد كه آنها را دوست بدارند و به وعده هايى كه به آنها مى دهند، وفا كنند. چرا كه در حديثى از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) آمده است كه كودكان گمان مى كنند كه شما روزى آنها را مى دهيد

چهارشنبه 05 فروردین 1394 - 06:39
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ